Hoppa till innehållet
Nyheter

Att hålla fast när allt förändras

Digitala kunskapslyft, minskad och förenklad reglering, analys av hur vi bäst bibehåller kvalitetsinfrastrukturen i kris samt tydligare koppling till akademin. Vid årsskiftet lämnade Swedac in en analys av kvalitetsinfrastrukturen i Sverige till regeringen där man ger förslag på utvecklingsbehov. Rapporten är resultatet av ett uppdrag Swedac fått från regeringen.

Swedacskylt på fasad

I korthet kan man säga att kvalitetsinfrastrukturen är samhällets system för att produkter och tjänster ska ha tillräcklig kvalitet och vara säkra. Regeringsuppdraget innefattade att Swedac skulle analysera utvecklingsbehov i den svenska kvalitetsinfrastrukturen, och man skulle göra det i samråd med intressenter.

Porträtt av Linnea Holm
Linnea Holm

– Kvalitetsinfrastrukturen i EU och Sverige har byggts på ett antal premisser, där de grundläggande är att den ska baseras på tillit, frihandel, öppenhet för innovation och en tillräcklig kontroll att regelverk efterlevs. Kärnan i vår rapport är att dessa premisser bör upprätthållas också i ett starkt förändrat samhälle men att premisserna alltmer frångås i EU:s reglering, säger Linnea Holm, stabschef på Swedac.

Områden med utvecklingsbehov

I rapporten definieras fyra områden där Swedac anser att det finns utvecklingsbehov när det gäller att säkra en modern och effektiv kvalitetsinfrastruktur: Den snabba teknologiutvecklingen, en komplex och snabbt växande offentlig reglering, ökade krav på beredskap inför kris och krig och behovet av mer forskning och utbildning.

Porträtt av Anette Arvståhl
Anette Arvståhl

– Vi efterfrågar också ett brett digitalt kunskapslyft för myndigheter, inte minst för att möte genomförandet av redan beslutade AI- och cyberregleringar. Den offentliga regleringen behöver förenklas och det behövs förbättrade konsekvensanalyser inför ny EU-lagstiftning, säger Anette Arveståhl, chefsjurist på Swedac.

Ett behov av djupare analyser av hur kvalitetsinfrastrukturen ska stå stark i händelse av kris och krig nämns även i rapporten, liksom ett förslag om att som inslag i relevanta högskoleutbildningar inkludera hur kvalitet och säkerhet i produkter och tjänster regleras i samhället. Det behövs också mer akademisk forskning om vilka effekter olika typer av reglering och tillsyn har, som ett stöd för den fortsatta utvecklingen av kvalitetsinfrastrukturens verktyg.

Porträtt av Ulf Hammarström
Ulf Hammarström

– Ett flertal intressenter, bland annat näringsliv, ackrediterade organ och företag, har bistått oss i arbetet genom samtal och svar på frågor. Jag vill rikta ett stort tack till dem för deras viktiga bidrag, avslutar Ulf Hammarström, generaldirektör på Swedac.

Läs rapporten i sin helhet.