Hoppa till innehållet
Medarbetare

”Jag ser AI som en andra industriell revolution”

Från industri via akademi till myndighet. Bedömningsledare Mattias Andersson på Swedac är glad över att arbeta i en verksamhet som styrs av andra intressen än kommersiella.
– Ytterst är det vi gör ett bevarande av demokratin, säger han.

Bild på Mattias Andersson, bedömningsledare på Swedac
Mattias Andersson

I januari 2025 är det nio år sedan Mattias Andersson klev in på Swedac i Borås och började sitt nya jobb.

– Jag minns så väl hur min spontana känsla var att här kan jag stanna tills jag går i pension! Den känslan har väl gått upp och ner under de här åren men jag trivs i vilket fall väldigt väl, både med vad jag gör och med myndighetens uppdrag ur ett större perspektiv, säger han.

Som bedömningsledare är hans ansvar att planera, leda och tillsammans med tekniska bedömare genomföra bedömningar av ackrediterade laboratorier inom industrin. Han reser en hel del men kan numera, som en förändring till följd av pandemin, även granska verksamheter på distans.

Sedan något år är Mattias Andersson också involverad i arbetet för ökad cybersäkerhet i Europa. Ett jobb som 2024 tagit ytterligare ett steg framåt genom möjligheten att ansöka om att bli ackrediterad inom området. Från cybersäkerhet är steget inte långt till AI som har haft en självklar plats när Swedac under 2024 haft ett starkt fokus på digitalisering. Myndighetsdagarna har gått i dess tecken och den digitala mognaden hos det 100-talet medarbetare på myndigheten har ökat rejält.
– Jag tycker att inte minst AI är otroligt spännande! Jag ser det som en andra industrirevolution och är glad över att få vara med om det som händer. Men effekterna av AI har potential att skaka om mer än vi kan fatta och utvecklingen ställer naturligtvis också en mängd frågor; hur säkerställer vi demokrati om resurserna flyttas till några få aktörer? Vad kan AI spela för roll i förhållande till klimatomställningen?

Bild på Mattias Andersson i en soffa med dator i knät.
Mattias Andersson

Utöver sin roll som bedömningsledare och involvering i arbetet med cybersäkerhet har Mattias Andersson blivit nominerad till EU-kommissionens expertgrupp för cybersäkerhet i produkter med digitala element. Han ingår även i SIS tekniska kommittéer för AI och för cybersäkerhet.

Den som under sent 1990-tal gick på Saab-gymnasiet i Trollhättan var garanterad jobb på fabriken efter studenten. För Mattias Andersson räckte det med ett par somrars jobb för att han skulle veta; bocka biltak var inget han såg som sin framtid.
– Efter gymnasiet flyttade jag till Göteborg, läste tekniskt basår och började sen på Chalmers, säger Mattias.

När han tagit examen som civilingenjör fortsatte han på den akademiska vägen som doktorand.

– Jag gillade verkligen den vetenskapliga approachen, att få gräva och försöka förstå någonting fullt ut. Jag insåg också att jag är bäst lämpad för rätt avsmalnade projekt snarare än tvärvetenskapliga. Efter att ha licat, halvvägs mot disputation, lämnade jag Chalmers.

Livet – i form av barns ankomst, föräldraledighet och utbrändhet – spelade också stor roll för hur Mattias Andersson såg på tillvaron. Det var under ett kortare gästspel i ett mindre industriföretag inom båtbranschen som han fick syn på annonsen om tjänsten på Swedac. Han kände inte till myndigheten men han lockades av allt den står för. Det där metodiska kvalitetssäkrandet som gynnar tillit till viktiga funktioner i samhället.
– Vi arbetar med att se till att samhället fungerar. Ackreditering är ett system för att kunna bedriva handel på lika villkor. Så som världen ser ut idag är det viktigare än någonsin, säger Mattias Andersson.

Tillvaron har inte enbart gått på räls under Mattias tid på Swedac. Han har under en period varit sjukskriven och tycker att den hjälp han fått från HR-avdelningen har varit fantastisk. En erfarenhet som stärkte hans tillit till sin arbetsgivare.
– Det är lätt att säga att människan är viktigast men när jag har haft det kämpigt har jag mött en arbetsgivare som varit magiskt grym! Det stöd jag fått har varit ovärderligt.

När Mattias Andersson idag blickar framåt ser han ”väldigt många intressanta grejer”.

– Resan med AI, vart ska den ta vägen? Det ser jag fram emot att följa. Och att få en allt bättre förståelse för cybersäkerhet i en tid när vi är sammanflätade med hela världen. Spännande!

Fakta

Född: 1982 i Göteborg

Bor: I lägenhet i Borås, varannan vecka med de två barnen, 9 och 12 år.

Gör: Bedömningsledare sedan 2016.

Fritid: Cyklar och springer gärna i trakterna runt Borås.